Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia. Interesuje mnie wszystko co wpływa na nasze zdrowie, co pozwoli nam żyć długo i zdrowo.

dieta
Czy suplementy diety są zdrowe?

Śródziemnomorska dieta charakterystyczna jest dla takich narodów jak Hiszpanie czy Grecy. Twierdzi się, że żyją długo i są najzdrowsi w stosunku do innych narodowości Europy. Badania potwierdzają, że na ich kondycję w głównej mierze wpływa sposób odżywiania. Zdrowa żywność to istota śródziemnomorskiej diety. Traktowana jest ona za najzdrowszą, dzięki temu przyczynia się opóźnienia procesów starzenia i przeciwdziała m.in. chorobom krążeniowym. Fundamentem diety są ryby, owoce morza i warzywa. Jadłospis w jaki obfituje ta zdrowa dieta to zarówno gotowane i surowe warzywa, jak również owoce morza i ryby. W diecie niemalże nie istnieje czerwone mięso. Kluczowymi produktami obecnymi w diecie są także oliwa z oliwek, cebula, czosnek, zboża, orzechy.

Dieta śródziemnomorska nie istnieje bez ziół i przypraw. Przeważają w tym względzie przede wszystkim bazylia, oregano, kminek, tymianek, szałwia. Sól z kolei występuje w bardzo małej ilości. Z powodzeniem imituje ją bogata mieszanina ziół. Dieta śródziemnomorska dotyczy ponadto picia dużych ilości wody. Dietę bazującą na powyższych produktach zaleca się przede wszystkim osobom mającym problem z cholesterolem, nadciśnieniem, miażdżycą czy problemami z sercem. Do stosowania diety nie ma żadnych przeciwwskazań. Bez obaw można stosować ją w każdym wieku. Do głównych wad tej diety zalicza się fakt, że w początkowej fazie jej stosowania konieczne jest aby liczyć kalorie zjadanych produktów. W planie muszą znaleźć się 3 posiłki i dwie przekąski w ciągu dnia. Świetną alternatywę stanowi dieta South Beach.

Dodaj komentarz