Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia. Interesuje mnie wszystko co wpływa na nasze zdrowie, co pozwoli nam żyć długo i zdrowo.

Ból kręgosłupa, który pojawia się znienacka przy większym wysiłku i z czasem robi się coraz silniejszy? Najprawdopodobniej to dyskopatia, czyli choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego. To jedna z najczęstszych chorób kręgosłupa, która dopada osoby między 30 a 50 rokiem życia.

Dyskopatia znacznie obniża codzienną sprawność, a nieleczona powoduje coraz więcej dolegliwości, aż w końcu całkowicie unieruchamia chorego w łóżku. Najczęściej pojawia się uosób, które dźwigają spore ciężary, pracują na stojąco lub spędzają dużo czasu za kierownicą auta. Na dyskopatię narażone są też osoby, które nie mają zbyt wiele ruchu, a także mające nadmiar zbędnych kilogramów. Otyły organizm musi bowiem dźwigać o wiele więcej niż w przypadku osób szczupłych, co przekłada się na większe ryzyko wielu poważnych chorób, nie tylko kręgosłupa.

Leczenie dyskopatii jest uzależnione od stopnia nasilenia choroby. Najczęściej prowadzone jest leczenie zachowawcze, czyli chory kierowany jest na rehabilitację oraz fizjoterapię. Jedynie w najpoważniejszych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne, a następnie dalsza rehabilitacja. Aby leczenie się udało, warto jak najszybciej wybrać się do lekarza. Gdy pojawiają się dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, raczej same nie znikną. Dyskopatia rozwija się przez długi czas niepostrzeżenie, dlatego gdy pojawia się ból, najczęściej choroba jest już mocno zaawansowana. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większa szansa, że uda się wrócić do pełnej sprawności.

Dodaj komentarz